GOVERNORS’ ROLES AND COMMITTEE MEMBERSHIP

Peter Ashford – Local Authority            Appointed 27/06/2015

Chair of Governors – All Committees – Chair of HR – Early Years Lead – SDP Link – PSED

Roulla Pitsillis – Parent Governor        Appointed 17/11/2013

HR & Curriculum Committees – Perf Management Lead – SDP Link – HR

Alex Eaden – Co-opted                               Appointed 05/02/2014

ESSP Committees – Development Lead – SDP Link – Maths

Bridget Ledson – Parent Governor        Appointed 17/11/2013

Finance & Chair of Curriculum Committees – SDP Link – ASD

Marion Millward – Co-opted                     Appointed 05/02/2014

HR & ESSP Committees – Safeguarding/H & S Lead

Tim Maunder  – Co-opted                          Appointed 05/05/2014

Vice Chair of Governors & Chair of Finance Committee – SDP Link – English

Angela O’Rourke – Co-opted                     Appointed 05/02/2014

All Committees, Behaviour Lead

Bradley Taylor – Headteacher                 Joined Governing Body 20/04/2013

All Committees,

Ian Peart – Staff Governor                        Appointed 08/07/2014

Finance and Chair of ESSP Committees – Equalities Lead – SDP Link – Parents

Claire DancerParent Governor        Appointed 04/06/2015

ESSP Committee

Ann WatermanCo-opted                     Appointed 30/06/2015

HR and Curriculum Committee – Pupil Premium Lead

 

All appointments (except the Headteacher) were made by the Full Governing Body at its meetings and in accordance with its Instrument of Government and are for 4 years